Loading...

Harun Yahya TRT’ye Haber Servisine Başladı:
TRT evrimini tamamladı!..      
     
            
Türkiye’de bilime saldırı giderek şiddetlenmekte ve bilimi dışlayan anlayış her kuruma tepeden yayılmaya çalışılmaktadır. Bir toplumda akılcılığı yok etmek itaatkâr insanları yaratmanın en kolay yoludur ve çark döndürülmeye devam etmektedir.            
            
Bilim insanları olarak TRT‘de geçtiğimiz günlerde “Darwin’i bitiren balık” başlığı ile yayınlanan “evrim” haberinde yalandan ve çarpıtmadan başka hiçbir şey göremedik. Halkı bilgilendirmekle yükümlü kamu kuruluşu TRT, Harun Yahya denen zat’ın cümlelerini aynen tekrarlamakta, bir Harun Yahya klasiğini “haber” diye vermektedir. TRT Harun Yahya’nın bilimsel verileri asıl kaynaklarına saygı duymadan, istediği gibi kesip biçip servis etmek için hazırladığı görüntüleri kullanmaktadır. Bu konuda bir bilim insanına veya bir bilimsel kurula danışma gereği duyulmamıştır ve hala da duyulmamaktadır.            
            
“Haber” içeriğinde geçen Coelacanth türü balık ne ilk kez görüntülenmiştir ne de bilim çevrelerinde tek geçiş hattı olarak tarif edilmektedir. Coelacanth bilim dünyasını şaşırtmıştır ama sadece bu kadardır. Coelacanth 1938 yılında, soyu tükendiği zannedilirken keşfedilmiştir. Bugün yeni olan yalnızca derin sularda yaşayan balığın ilk kez genç formunun filme alınmasıdır.            
            
Coelacanth balığının ve benzer diğer canlıların, güçlü bir seçilim baskısına maruz kalmadıklarında fazla değişim göstermemeleri esas olarak evrim kuramını desteklemektedir. Bu tür bitki örnekleri de yaygındır. Yine de moleküler düzeyde değişim kesindir. Ayrıca bir bilimsel kuram defalarca söylendiği gibi asla bir inanış değildir.            
            
Ülkenin eğitimine katkıda bulunması beklenen bir kamu kurulşunun böyle mesnetsiz, bilime saldırı haberlerini yayınlaması çok üzücüdür ve toplumun zararınadır. Bilim toplumları geleceğe taşır. Evrimi bilmeden, bilime saygı duymadan haber yapmak cehalettir.            
            
TRT bu haberi hemen tekzip etmeli ve bilim insanlarına cevap verme hakkı tanımalıdır.            
            
TRT Harun Yahya’nın saçmalıklarını haber yapma peşinde koşmak yerine, kamu adına parasının kaynağını araştırmalıdır.            
            
Üniversite Konseyleri Derneği            
Evrim Sürüyor Çalışma Grubu