Loading...

İstanbul Üniversitesi öğrencileri bilimci ve aydınlamacı kimliğiyle etkilikler düzenliyorlar. Evrim derslerine geçen dönem başladıklarını duyurmuşlardı. Perşembe günü üçüncüsü düzenlenen evrim dersinin haberini kendi değerlendirmeleriyle yayınlıyoruz.

Evrim Dersleri Sürüyor!! 

İstanbul Üniversitesi Öğrenci Kültür Merkezi’ne bağlı Sosyal Araştırmalar Kulübü(SAK) evrim derslerinin üçüncüsü gerçekleştirildi.  ÖKM tiyatro salonunda yapılan etkinliğin konuğu İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Filiz Gürel’di. 

Etkinliğe moleküler biyoloji ve genetik öğrencilerinin dışında hukuk, uluslar arası ilişkiler, gazetecilik, işletme, bilgi ve belge yönetimi, maden mühendisliği ve daha birçok bölümden öğrenci ilgi gösterdi. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı Evrim Dersi’nin konusu “Evrime Moleküler Kanıtlar”dı. Doç. Dr. Filiz Gürel, evrimin moleküler mekanizmalarını ve yüzyılın bilimi genetiğin su yüzüne çıkardığı evrimsel kanıtları sade bir dille anlattı. Günümüzde gelişmiş ülkelerde evrimin varlığı veya yokluğunun tartışılmadığını vurgulayan Gürel, ülkemizin oldukça geride olduğunu belirtti. Gösterdiği fosil örnekleri ile insanın evrim sürecine dair bilgiler verirken moleküler analizlerle bunu destekledi. Moleküler evrimin geleceğine de değindiği konuşmasında yönlendirilmiş evrim çalışmalarının başladığından ve evrim sürecinin daha ileri basamaklarının tahmin edilebileceğinden bahsetti.

Konuşma sonrasında yapılan karşılıklı söyleşide ilerici ve aydınlanmacı bir toplum düzeyine ulaşabilmek için ve son yıllarda alevlenen evrim karşıtı gerici saldırılar nedeniyle bilimin, evrimin önemli olduğu vurgulandı. Bunun için öncelikli olarak evrim eğitiminin bilimsel olarak verilmesi gerektiğine değinildi. Günümüzde evrim eğitiminin ilköğretimde, ortaöğretimde ve hatta bilimin kaleleri üniversitelerde bile bilimsellikten uzak dogmatik düşüncelerle verildiği biliniyor.

Evrim Dersleri’nin ilkine “Toplum Gözünde Evrim ve Bilimsel Düşünce” konulu konuşması ile Bilim ve Gelecek dergisi genel yayın yönetmeni Ender Helvacıoğlu, ikincisine “Evrim Kuramı Üzerine” konuşması ile İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik araştırma görevlisi Deniz Şahin katılmıştı. Etkinlikler oldukça ilgi çekmişti. Aydınlanma yolunda çalışan Sosyal Araştırmalar Kulübü, Evrim Dersleri’ne dönem boyu devam edecek.

(31 - 05 - 2010)